Ogłoszenia Duszpasterskie – XXIV Niedziela Zwykła- 12.09.2021r.

 1. W ubiegłą niedzielę na pomoc dla Afgańczyków zebraliśmy 1226 zł. Bóg zapłać za Wasze ofiary.
 2. Dziś przeżywamy niedzielę odpowiedzialności za kościół własny. Bóg zapłać za wasze wsparcie.
 3. W poniedziałek przed Mszą św. wieczorną różaniec i procesja fatimska. Zapraszamy.
 4. W poniedziałek i czwartek po Mszy św. wieczornej próba chóru parafialnego. Bardzo serdecznie zapraszamy nowe osoby, które lubią śpiewać i chcą służyć Panu Bogu przez swój śpiew.
 5. We wtorek będziemy przeżywać święto Podwyższenia Krzyża Świętego, natomiast w sobotę święto św. Stanisława Kostki, w tym dniu w sposób szczególny pamiętajmy o modlitwie za dzieci, młodzież i wychowawców.
 6. Również we wtorek po Mszy św. wieczornej spotkanie Kręgu Biblijnego. Zapraszamy.
 7. W środę tradycyjnie o godz. 17.30 nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a po niej Msza święta w intencji proszących i dziękujących uczestników nowenny.
 8. W piątek po Mszy św. wieczornej spotkanie Caritas parafialnej.
 9. Naszym paniom za posprzątanie kościoła, osobom dbającym o teren przykościelny oraz tym, którzy wspierają materialnie parafię z całego serca dziękujemy.
 10. Zachęcamy do modlitwy i zamawiania w zakrystii lub kancelarii intencji mszalnych w różnych potrzebach naszego życia, o rozwiązanie trudnych spraw, z okazji imienin, urodzin, różnych rocznic, jubileuszy i za bliskich zmarłych.
 11. Po Mszy św., jak co tydzień można kupić Gościa Niedzielnego. W dzisiejszym Gościu Niedzielnym możemy przeczytać: Prymas w czasach popkultury; Obcych przyjmować; Przemytnik; Kto widzi więcej? COVID co dalej? Szczęśliwe krzyże Prymasa. Zapraszamy do lektury. Są także do nabycia kalendarze na 2022 rok.
 12. Parafianom i wszystkim gościom życzymy miłego tygodnia, solenizantom i jubilatom składamy gorące życzenia wielu łask Bożych oraz życzliwości ludzkiej.
 13. Jak co roku udajemy się na Diecezjalną Pielgrzymkę do naszego Sanktuarium w Skrzatuszu młodzież w dniu 18 września, a dorośli i dzieci w dniu 19 września. Wyjazd dorosłych 19 września o godz. 7.00, a koszt wyjazdu 40 zł. Młodzież wyjeżdzającą do Skrzatusza prosimy o kontakt z ks. Dariuszem w dniu dzisiejszym.
 14. Parafianom i wszystkim gościom życzymy dobrego tygodnia, solenizantom i jubilatom składamy gorące życzenia wielu łask Bożych, zdrowia oraz życzliwości ludzkiej.
 15. Do wieczności w minionym tygodniu odeszła: śp. Stanisława Abramek – l. 87, Msza św. od uczestników pogrzebu 13.11.2021r. o godz. 18.00. R.I.P.

 

List Biskupa Koszalińsko-Kołobrzeskiego Edwarda Dajczaka
zapraszający na uroczystości skrzatuskie w 2021 roku

 

Siostry i Bracia, Drodzy diecezjanie!

Nasza diecezjalna wspólnota rozpoczęła świętowanie roku jubileuszowego: 50-lecie swojego istnienia.
28 czerwca 1972 r. papież Paweł VI ogłosił bullę Episcoporum Poloniae coetus, którą, między innymi, ustanowił naszą diecezję. Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska – historycznie zakorzeniona
w kołobrzeskim biskupstwie, ustanowionym w roku tysięcznym – ma swoją niepowtarzalną historię pisaną wiarą ludzi żyjących na tej ziemi. Dzisiaj my piszemy ją dalej wiarą naszego pokolenia, świadectwem życia i posługą miłości. Nasza diecezja to rodziny – najważniejsze wspólnoty Kościoła.
To także osoby samotne. To nasze parafie, kapłani, osoby życia konsekrowanego. To również wspólnoty sióstr kontemplacyjnych, które nieustannie trwają na modlitwie. To sprawa nowych powołań
i zaangażowanych ludzi świeckich. To ruchy, wspólnoty i stowarzyszenia. Nasza diecezja to miasta i wsie, domy pełne miłości i szczęścia, ale także ludzie odrzuceni, którzy nie są kochani. To również szpitale, hospicja i chorzy w domach, ludzie wolni, ale i uzależnieni. Nasza diecezja to ludzie mocnej wiary, karmiący się Bogiem na modlitwie i Eucharystii, i jednocześnie ci poszukujący Boga, jak i ci, którzy już Go nie szukają.

 

Dzisiaj, kiedy przygotowujemy się do uroczystej inauguracji roku jubileuszowego w Skrzatuszu, w tej niepowtarzalnej i historycznej chwili, Jezus stawia nam w Ewangelii decydujące pytanie: „A wy za kogo mnie uważacie?” Jezus nie szuka moich słów, szuka mnie. Nie oczekuje definicji, ale pyta o moje życie. Pyta mnie, co wydarzyło się w moim życiu, kiedy Go spotkałem.  Pyta mnie, czy On jest centrum mojego życia i celem każdego mojego zaangażowania. Piotr, pierwszy z Apostołów, podpowiada nam dziś odpowiedź: Ty jesteś Chrystus, Syn Boga Żywego, Ty jesteś moim Panem.

 

Siostry i Bracia,

Bóg każdego z nas powołuje osobiście i po imieniu, ale najpełniej doświadczamy Go we wspólnocie. Ta wspólnota jest ciągle w drodze. Choć zmaga się z trudnościami i przeciwnościami, nie przestaje być wierna swojemu boskiemu Przewodnikowi – Jezusowi. U początku Kościoła stoi dar wspólnoty. Obraz pierwszego Kościoła, pierwszej wspólnoty wierzących jest „wielkim gestem” wskazującym na Chrystusa i Ducha Świętego. Istotną rolą Ducha Świętego jest zbieranie nas. Tak się zaczyna Eucharystia. Tak jest
i teraz. Doświadczamy tego szczególnie w czasie trwania II Synodu Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Duch Święty zbiera nas nieustannie, byśmy byli we wspólnocie. Jesteśmy z pokolenia, w którym życie wspólnotowe niebezpiecznie osłabło. Zgubiliśmy chwilę, by, trwając na modlitwie, pozwolić Bogu, aby nas nieustannie zbierał, gromadził w jedno. Ponieważ Chrystus istnieje tylko w „my”, we wspólnocie wierzących, bycie Jego uczniem to nieustanne zanurzanie się w tajemnicy wspólnoty, gdyż nikt z nas nie ma Jezusa tylko dla siebie. W ten sposób unikamy jednego z większych współczesnych niebezpieczeństw życia duchowego – uznania swojej prywatnej wiary za miarę wiary Kościoła.

 

Siostry i Bracia,

Od 50 lat uczymy się bycia wspólnotą Kościoła. Nasz diecezjalny Kościół jest matką. Na podobieństwo Maryi przechowuje dziedzictwo tego czasu, zachowując w sercu poprzedzające nas pokolenia, ich wiarę i cały trud wrastania w tę nową dla nas ziemię. Naszym przodkom i nam dzisiaj w Skrzatuszu Maryja została podarowana w znaku Matki trzymającej Ciało Jezusa, z twarzą pełną ufnej nadziei w wypełnienie obietnicy Jego Zmartwychwstania. Pielgrzymujący do Skrzatusza ludzie ofiarowywali Jezusowi i Maryi korony, które były wyrazem ich wdzięczności i miłości. Pierwsze podarowano Skrzatuskiej Piecie w XVII wieku. Są one jednymi z pierwszych koron wotywnych w Polsce. Kolejnymi została ukoronowana Pieta, kiedy powstała nasza diecezja. Teraz kiedy przeżywamy 50-lecie jej utworzenia, chcemy także podarować Jezusowi i Maryi szczególny dar: pragniemy Ich ukoronować naszą miłością. Zechciejmy podarować korony, które nie będą tylko widzialnym symbolem, ale będą połączone z ożywieniem naszej wiary
i konkretnymi dziełami miłości.

 

Ukoronować Pietę naszą miłością to znaczy podjąć zobowiązania duchowe. Ich propozycje zostaną nam przekazane w czasie uroczystości skrzatuskich, a w późniejszym czasie zostaną w formie folderu przesłane do każdej parafii. Tylko podjęte zobowiązania duchowe dadzą nam możliwość złożenia materialnego daru, symbolicznej złotówki, na jubileuszowe korony, którymi w przyszłym roku podczas skrzatuskich uroczystości ukoronujemy Pietę.

 

Zechciejmy również w tym jubileuszowym roku podjąć konkretny czyn miłosierdzia, będący swego rodzaju wotum dziękczynienia za 50-lecie naszej diecezji. Tym czynem będzie pomoc ludziom dotkniętym chorobą poprzez wsparcie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Jana Pawła II w Słupsku.

 

Kochani Siostry i Bracia zapraszam Was na wyjątkową w tym roku pielgrzymkę do Skrzatusza. Wspólne świętowanie jubileuszu naszej diecezji rozpoczniemy u Matki Miłości Zranionej i Naszej Nadziei
w niedzielę 19 września o godz. 10.30. 

 

Kochani Młodzi Przyjaciele! Sobota jest Wasza – to Wasz dzień – dzień Kościoła jutra. To Wy rozpoczniecie nasz jubileusz i to Wy w drugim pięćdziesięcioleciu będziecie sercem i nadzieją naszego Koszalińsko-Kołobrzeskiego Kościoła. Zapraszam Was na nasze Diecezjalne Spotkanie Młodych
w sobotę 18 września o godz. 15:00.

 

Siostry i Bracia, dziękuję za modlitwę, za Waszą obecność w Skrzatuszu i miłość do naszej diecezji. Dziękuję również za ofiary złożone dzisiaj na tacę i za wszelką okazywaną przez Was pomoc.

 

 

Do zobaczenia w Skrzatuszu!

 

 

 

 

                                                                                                 Wasz biskup

                                                                                            + Edward Dajczak

 

Like this article?

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest