Ogłoszenia Duszpasterskie – XXXII Niedziela Zwykła- 07.11.2021r.

 1. W dzisiejszą niedzielę po każdej Mszy św. zbiórka ofiar na rzecz naszego Seminarium w Koszalinie. Witamy w naszej wspólnocie parafialnej diakona Bartka.
 2. Również dzisiaj po Mszy św. o godz. 12.15 spotkanie z pierwszymi grupami rodziców dzieci Komunijnych.
 3. We wtorek po Mszy św. spotkanie Kręgu Biblijnego.
 4. W środę tradycyjnie o godz. 17.30 nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a po niej Msza święta w intencji proszących i dziękujących uczestników nowenny.
 5. W czwartek przeżywamy 103 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, nie zapomnijmy nie tylko w tym dniu o modlitwie w intencji naszej Ojczyzny. Msze św. tego dnia o godz. 8.00, 10.00 i 18.00. Msza św. o godz. 10.00 w intencji naszej ojczyzny.
 6. Adoracja Najświętszego Sakramentu tradycyjnie w czwartek od godz. 17.00. Zapraszamy.
 7. W związku z trwającym synodem diecezjalnym w czwartek Msza św. wotywna o Duchu Świętym. Zapraszamy.
 8. Przyszła niedziela jest niedzielą pamięci o kościele własnym, który wspieramy modlitwą i ofiarą.
 9. Wypominki możemy składać na tacę, w zakrystii lub w kancelarii. Codziennie w listopadzie o godz. 17.30 modlimy się za zmarłych polecanych w Wypominkach. dziś – ul. Szymanowskiego, ks. Brzóski, Wigury; poniedziałek ul. Szczecińska, Moniuszki, Słoneczna, Niepodległości, Żwirki, Parkowa; wtorek – ul. Chopina 2, 4, 7; środa – Grupy Parafialne i ul. Spokojna; czwartek – ul. Wolgast, Waryńskiego, Bogusława X, Okrzei, Leśna, Konopnickiej, Ogrodowa, B. Chrobrego, Sawickiej, Kolejowa, Jaworskiej, Wojska Polskiego; piątek – ul. Wolności, Spichrzowa, Przyjaźni, kartki bez adresu część 2; sobota – kartki bez adresu część 1, Redlino, Witolub, Garnki; niedziela – ul. Chopina 1, 3, 6. 
 10. Za wszelką modlitwę i pomoc okazaną w minionym tygodniu i za wszelkie ofiary składane na rzecz parafii (te na tacę i pod chórem) z serca dziękujemy. Pamiętajmy o obowiązku noszenia maseczek w kościele. Przypominamy o możliwości przyjmowania Komunii św. na rękę.
 11. Bardzo dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli i instytucjom samorządowym naszego miasta za przygotowanie Mszy św. w Uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzu.
 12. Na nagłośnienie naszego kościoła zebraliśmy 1850 zł. Bóg zapłać za wsparcie.
 13. Parafianom i wszystkim gościom życzymy zdrowia, miłego tygodnia, solenizantom i jubilatom składamy gorące życzenia wielu łask Bożych oraz życzliwości ludzkiej.
 14. Po Mszy św., jak co tydzień można kupić Gościa Niedzielnego, są także do nabycia kalendarze na 2022 rok. W dzisiejszym Gościu Niedzielnym możemy przeczytać: Kultura czy poprawność? Parafia Bosko aktywna; Co bardziej się opłaca. Zapraszamy do lektury.
 15. Do wieczności w minionym tygodniu odeszły: śp. Lucyna Lepiarz – l. 85 – Msza św. od uczestników pogrzebu 11.01.2022r. o godz. 18.00, Danuta Stabach – l.88 – Msza św. od uczestników pogrzebu 16.01.2022r. o godz. 18.00. R.I.P.

 

Warunki odpustu:

 1. Wykonanie powyższych czynności obdarzonych odpustem.
 2. Wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego (jeżeli jest brak pełnej dyspozycji wykluczenia upodobania do jakiegokolwiek grzechu, odpust będzie tylko cząstkowy)
 3. Spełnienie trzech warunków: – spowiedź sakramentalna lub bycie w stanie łaski uświęcającej – przyjęcie Komunii Świętej – odmówienie Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo w intencjach Ojca Świętego

Wierni, którzy nawiedzą kościół, kaplicę publiczną lub półpubliczną 1 listopada od południa i przez cały Dzień Zaduszny, mogą dostąpić odpustu zupełnego za zmarłych. Można go uzyskać tylko jeden raz w ciągu dnia.

W bieżącym roku, w aktualnych okolicznościach spowodowanych pandemią COVID-19, odpusty zupełne dla wiernych zmarłych będzie można uzyskać przez cały listopad, przy zmienionych warunkach i dostosowanych do sytuacji dziełach pobożnych, aby zapewnić bezpieczeństwo wiernych.

Do niniejszej Penitencjarii Apostolskiej dotarło wiele próśb Świętych Pasterzy, aby w tym roku, z powodu epidemii COVID-19, zmieniono pobożne dzieła w celu uzyskania odpustów zupełnych dla dusz czyśćcowych, które można uzyskiwać zgodnie z normą „Wykazu odpustów” (nad. 29, § 1). Dlatego Penitencjaria Apostolska, na mocy specjalnego polecenia Jego Świątobliwości Papieża Franciszka, chętnie ustanawia i określa, że w tym roku, aby uniknąć zgromadzeń, tam, gdzie są one zakazane:

a.- Odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się, choćby tylko w myśli, za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, dla pożytku wiernych może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone.

b- Odpust zupełny związany z dniem 2 listopada, ustanowiony na Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają kościół lub kaplicę i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony nie tylko na niedzielę poprzedzającą lub następującą, albo na sam dzień Uroczystości Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.

Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko łącząc się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte, oraz wykluczając wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mając intencję kiedy to tylko będzie możliwe spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu), albo jeśli podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych, lub też jeśli wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.

Aby ten dostęp do łaski Bożej, udzielanej władzą kluczy Kościoła, stawał się łatwiejszy ze względu na miłosierdzie duszpasterskie, niniejsza Penitencjaria gorąco prosi, aby wszyscy kapłani posiadający odpowiednie uprawnienia, oddali się z gorliwością i wielkodusznością celebracji Sakramentu Pokuty i udzielali Komunii Świętej chorym.

Niemniej, jeśli chodzi o warunki duchowe dla uzyskania odpustu zupełnego, nadal obowiązują wcześniej wydane wskazania zawarte w „Nocie odnośnie sakramentu pojednania w obecnej sytuacji pandemii”.

Wreszcie, ponieważ dusze czyścowe wspierane są wstawiennictwem wiernych, szczególnie zaś miłą Bogu ofiarą ołtarza (por. Sob. Tryd. Sesja XXV, Dekret o czyśćcu), gorąco zaleca się wszystkim kapłanom trzykrotne odprawianie Mszy św. w dniu Wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych, zgodnie z Konstytucją Apostolską „Incruentum Altaris”, wydaną przez czcigodnej pamięci papieża Benedykta XV w dn. 10 sierpnia 1915 roku.

Niniejszy dekret jest ważny przez cały listopad. Bez względu na jakiekolwiek przeciwne zarządzenia.

W Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, 22 października 2020 roku, we wspomnienie św. Jana Pawła II.

Kard. Mauro Piacenza
Penitencjarz Większy

Ks. prał. Krzysztof Nykiel
Regens

Like this article?

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest